Labai dažnai atsitiktinis įbrėžimas (skutantis, parkritus ir pan.) baigiasi tuo, kad mūsų drabužiai išsitepa krauju. Drabužių plovimas be papildomo apdorojimo dažniausiai neduos rezultatų.
Jeigu kraują ant audinių pastebime greitai, tokias dėmes gana lengva išvalyti, tuo tarpu senų kraujo dėmių valymas yra žymiai sudėtingesnis, o kartais įsisenėjusių kraujo dėmių iš viso neįmanoma išvalyti.
Kaip išvalyti kraujo dėmes?
Vienas iš būdų išvalyti šviežias kraujo dėmes yra užpilti bespalvį koncentruotą actą ant kraujo dėmės. Reikėtų leisti actui įsigerti į audinį apie 5-10 min. Tada išvalyti audinį su skudurėliu ar rankšluosčiu. Esant reikalui, procesą galima pakartoti. Nusausinus išteptą vietą reikia skubiai drabužį skalbti.
Kraujo dėmių išėmimas taip pat galimas, panaudojant amoniaką. Amoniakas praskiedžiamas vandeniu ir dėmės vieta mirkoma gautame tirpale. Po to drabužis skalbiamas įprastiniu būdu.
Kraujo dėmės gali būti išvalytos ir naudojant vandenilio peroksido tirpalą. 3% peroksido tirpalu apdorojus kraujo dėmę, išteptas daiktas turėtų būti tuoj pat skalbiamas įprastu būdu.
Dar vienas buityje labai paplitęs kraujo dėmių valymo būdas yra išteptos krauju vietos apdorojimas druskos tirpalu, gautu ištirpinus druską šaltame vandenyje. Išteptą drabužį reikėtų prieš skalbiant 3-4 val. mirkyti druskos tirpale.
Būna situacijų, kai jūs išsitepat krauju ne namie, o už namų ribų. Tokiais atvejais galimas neįprastas kraujo dėmių šalinimas – pasinaudojus Coca-Colos gėrimu. Išteptą vietą reikia kurį laiką mirkyti šiame gėrime.
Senų kraujo dėmių valymas yra sudėtingesnis, bet jam naudojamos panašios priemonės, kaip ir šviežių kraujo dėmių valymui. Reikia turėti omenyje, kad šiuo atveju reikia daugiau kantrybės, nes iš pirmo karto senos dėmės gali neišsiimti.